Az ország több településén működik olyan bölcsőde, óvoda, ahol a gyermekek egészségét sóterápiával védik.
A só gyógyító erejét már régen ismeri az emberiség. Már az ókori Görögországban megfigyelték, hogy a sóbányában dolgozóknál ritkábban fordulnak elő légúti betegségek, a középkori szerzetesek sóbányában gyógyították betegeiket.
A természetben található sóbányában való gyógyulás azonban helyhez kötött, ezért olyan eljárásokat dolgoztak ki, amelynek során sóoldat vagy sótégla párologásával jelentősen csökkenteni lehet a levegőben lévő vírusok és baktériumok számát.
Természetes anyagokat tartalmazó telített sóoldattal mesterségesen is létre lehet hozni a sóbarlangok kílmáját.
Tisztítja a légutakat
A levegőben lévő sószemcsék elősegítik a légutak természetes tisztulását, az általuk leadott negatív ionok javítják a fizikai és a szellemi erőnlétet.
Gyulladásgátló hatásánál fogva a légzőszervi megbetegedések természetes gyógyítója. Különösen ajánlott asztma, arcüreggyulladás, hörghurut, orrmelléküreg-gyulladás, fülgyulladás, hangszálgyulladás gyógyítására és utókezelésére.
Gyermekeknék különösen hatásos a sóterápia, a légzőszervi betegek 80-90 százaléka éri el a teljes gyógyulást. Fertőtlenítő hatása révén alkalmazása áldásos a gyermekközösségekben, ahol 20-25 gyermek is össze van zárva ősztől tavaszig.
Sószobák
Az ország több helyén működik a bölcsődékben, óvodákban úgynevezett sószoba, ahol a természetes sóbarlangok klímáját hozzák létre természetes anyagokat tartalmazó sóoldat párologtatásával.
Általában heti egy vagy két alkalommal tartanak foglalkozásokat a sószobában a kicsiknek, de van olyan gyermekintézmény is, ahol minden nap fél órát töltenek itt a gyerekek.
A jobb hatásfok kedvéért gyakran énekelnek, vagy mozgásos játékokat játszanak a kicsik ezekben a helyiségekben. Az ének és a mozgás elősegíti, hogy a nagyobb lélegzetvétellel a tüdőbe jobban bejusson ebből a levegőből.
Azokban a bölcsődékben és óvodákban, ahol sószobát hoztak létre, csökken a megbetegedések száma a járványos időben, a már gyógyult kisgyermekeknél pedig a teljes gyógyulást segíti elő azzal, hogy a só hatására könnyebbé válik a váladék kiürülése.
A foglalkozás nem kötelező, ha a szülő nem járul hozzá a terápiához.
Sajnos nem minden gyermekintézmény tud sószobát létrehozni, pedig nem elérhetetlen az az összeg, amibe kerül. Ahol van, ott önkormányzati vagy alapítványi támogatással, esetleg pályázati forrásokból hozták létre.