Nincs akadálya annak, hogy negyvenen túli nők is gyermeket vállaljanak, ha a szülők mindketten egészségesek, nem szenvednek krónikus betegségben, és elég erőt éreznek magukban ahhoz, hogy felneveljék gyermeküket.
Negyven évesen is lehet egészséges kisbabát szülni. Nem ritka, hogy ebben az életkorban lévő nők vállalják, hogy világra hozzák második, harmadik, de akár első gyermeküket is.
Az idősebb korban fogant gyermekeknél valóban valamivel magasabb lehet bizonyos születési rendellenességek előfordulása, de ezt számos egyéb tényező is befolyásolja: például a szülők életmódja, környezeti ártalmak, általános egészségi és fizikai állapot. Ilyenkor a terhesség alatti ultrahangos vizsgálatok mellett genetikai vizsgálat is javasolt.
Azért azt fontos megjegyezni, hogy a mostani negyven körüli vagy negyvenes korosztály messze nem olyan, mint 40-50-60 vagy akár csak 30 évvel ezelőtt. Tudatosabban élnek, gyermekkorukban többféle védőoltásban is részesültek, egészségügyi gondok esetén rendszerint többféle megoldás közül választhatnak, de a táplálkozás is sokat változott, kitolódott a születéskor várható életkor. Ma már egy 40 éves férfi és nő nem számít idősnek.
Felkészülés a fogantatásra
A babatervezés első lépése egy alapos belgyógyászati és nőgyógyászati vizsgálat. Jó, ha ezután a pár felkeres egy orvos-genetikust, és kikéri a véleményét. A családban előforduló örökletes betegségekről, rendellenességekről, a szülők esetleges krónikus betegségeiről is tudni kell a vizsgálatot vezető orvosnak.
Tudatos, egészséges életmódra kell átállni a leendő kismamának, ebben az életmódban már a teherbeesést megelőzően sincs helye sem a nikotinnak, sem az alkoholnak. A táplálkozás legyen változatos, rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. A testmozgás, a napi friss levegő pedig szintén elengedhetetlen.
A negyvenes éveikben járó nők már nem a karrierépítéssel vannak elfoglalva, így lehetőleg olyan munkát végezzenek a terhesség előtt és alatt, ami stresszmentes. A szülés utáni időkre gondolva, ha van rá lehetőség, keressenek olyan munkát, amelyet később esetleg otthonról vagy részmunkaidőben is végezhetnek.
Vizsgálatok
A terhesgondozásban részt vett kismamák egészségi állapotát az orvos és a védőnő végig kíséri a terhesség alatt. Minél idősebb a kismama, annál fokozottabb ez az odafigyelés, mert a terhességet kísérő rendellések, mint a terhességi cukorbaj vagy magas vérnyomás betegség nagyobb százalékban fordulnak elő ebben a korban, és szülés után is megmaradhatnak.
A negyven fölött terhességeknél gyakoribban a vetélések, koraszülések és a fejlődési rendellenességek. Az ultrahangos vizsgálatok, melyekre többször is sor kerül a terhesség során, kiszűrik a látható rendellenességeket.
Az AFP vizsgálatot az anyai vérből vett mintán végzik el, amelynek segítségével rendellenesség gyanújára következtethetnek. (Ennek a vizsgálatnak a kötelező jellegét 2014-ben eltörölték.)
Minden 35 év feletti nőnek felajánlják a magzatvízből végzett genetikai vizsgálatot, amellyel a kromoszóma rendellenességeket szűrik ki. Ez a vizsgálat nagy biztonsággal szűri ki a nagy rendellenességeket, például a Down-szindrómát.
Aki nem kívánja ezt a típusú vizsgálatot igénybe venni annak lehetséges kockázatai miatt, az magán egészségügyi szolgáltatóknál választhat más módszert is: ilyen például a genetikai ultrahang vizsgálattal együtt végzett vérvételen alapuló vizsgálat, az úgynevezett kombinált teszt, illetve a NIFTY és a Trisomy-teszt. Ezek során a kismamától levett vérben a kromoszomális rendellenességeket vizsgálják.
Szülés után
Előnyei is vannak a késői gyermekvállalásnak. Mire ezt a kort elérik a szülők, rendszerint nagyobb életbölcsességgel, türelemmel rendelkeznek, anyagilag stabilabb a család. Ha a nagyobb gyermekek kirepülnek, még marad egy kicsi mellettük, akiről jól esik gondoskodni.
A negyvenes nőknek szinte ugyanazokat a kérdéseket érdemes végiggondolniuk, mint a fiatalabbaknak: akivel a gyermeket tervezik, arra számíthatnak-e, ki segíthet a gyermek körüli teendőkben akár a családtagok, akár a barátok közül, illetve mi lesz, mi a B terv, ha nem tudnak újra elhelyezkedni GYES vagy GYED után. De a legeslegfontosabb az, hogy van-e bármilyen egészségügyi akadálya.