A háztartási tisztítószerek előkelő helyezést érnek el az egészségre káros anyagok versenyében. A bőrre kerülve, belélegezve, a szervezetbe kerülve allergizáló hatásuk lehet.
Azokban a családokban, ahol kismama vagy kisgyermek van, különösen fontos, hogy a háztartásban minél kevesebb olyan anyagot használjunk, amely ártalmas lehet az egészségre.
Kevesebb méreggel a háztartásban
Vegyszer nélkül használhatók a többféle árkategóriájú forró vízgőzzel tisztító készülékek. Ezekkel bútorkárpitot, függönyt, piszkos felületet szabadíthatunk meg a szennyeződéstől és a poratkától. Egészségre ártalmas vegyianyagok nélkül varázsolják tisztává a konyha, fürdőszoba kövezetét is.
Némi utánajárással, régi praktikák felelevenítésével, más módszerrel is csökkenthetjük a háztartásunkban használatos vegyi anyagok mennyiségét.
A fürdőszobában
Vízkőoldó helyett használhatunk ecetet, sót vagy citromot. Az ecet szaga elég erős, intenzív, csak nyitott ablaknál használjuk. Szelídebb megoldás citromlével és sóval eltávolítani a vízkövet.
WC illatosító helyett használjunk természetes illatot, mint amilyen a citromolaj és a levendula olaj. Az eukaliptusz fertőtlenítő hatású. Az ecet a vécékagyló és a csempe tisztítására is alkalmas, eltávolítja a szennyeződést és fertőtlenít.
Ha kézzel mosunk néhány ruhadarabot, háziszappant használhatunk. Nagyon jól tisztít, és nem vált aki allergiás reakciót a kéz bőrén. Ráadásként a ruhában sem marad káros anyag.
Gépi mosáshoz mosódiót ajánlanak a bio és öko szaküzletek. Aki kipróbálta már, az mind arról számol be, hogy van olyan jó, amint a gyári mosószerek.
Természetes kozmetikum a vízzel hígított citromlé, amelynek fehérítő hatása közismert. Nagyanyáink házi szappannal mosták a hajukat, majd ecetes vízzel öblítették ki, ennek eredménye a csillogó, egészséges haj lett. Érdemes kipróbálni.
A konyhában
Kiváló súrolószer a só! Tisztít, eltávolítja még az edény falára égett ételt, zsiradékot is. Az ecetet a konyhában is használhatjuk a mosogató és a csaptelep környékén található vízkő eltávolítására. Ha kisgyermek van a helyiségben, ne használjunk!
Lemosásra alkalmas a szódabikarbóna és víz keveréke. A szódabikarbóna semlegesíti a szagokat, így használhatjuk például a hűtő takarítására. Kiválóan kiszedi a konyharuhákból, az abroszokból és a szalvétákból a foltokat.
Fertőtlenítő felülettisztítók helyett elgendő az ecetes vízbe áztatott és alaposan kicsavart törlőruha. A törlőruhákat időnként mossuk ki 90 °C-os programban mosószer nélkül, mivel sok baktérium és vírus csak ezen a hőmérsékleten pusztul el.
A szobában
Légfrissítőként a szobában is használjunk természetes anyagot. A szárított virágszirmok illata nem mérgező, a természetes illóolajok, mint a teafaolaj fertőtlenítő hatású. Szobanövénnyel is javíthatjuk a levegő minőségét, a zöldike, vagy más néven csokrosinda köztudottan nagyon sokat megköt a háztartások levegőjében található mérgező anyagokból.
A moly ellen ne mérgező rovarirtót tegyünk a szekrénybe, hanem olyan természetes ellenszerekkel próbálkozzunk, mint a levendula, amelynek illatát a molyok nem kedvelik. Egy másik tipp a vászonzacskóba kötött dohány- vagy diólevél, és az, ha időnként ecetes ruhával áttöröljük a szekrényeket, polcokat.
Az ablaktisztító szereket is elfelejthetjük. Lemosáshoz elég a forró víz, ezzel távolítsuk el a port az ablaktábláról és a keretről, majd tiszta, ecetes vízbe mártott törlőkendővel töröljük át. Tiszta, csillogó lesz ablakunk.