A gyermekcipők ára sokszor vetekszik a felnőtt lábbelikével. Olcsó vagy drága cipőt vegyünk, ha úgyis kinövi?
A gyermekek egy éves koruk körül kapják életük első igazi cipőjét, olyat, amelyben már járni is fognak. Ilyenkor felvetődik szülőben, hogyan válasszon cipőt, hiszen ez nagyban függ a kicsi lábától, a választéktól, és az egészségügyi elvárásoktól.
Mindenekelőtt azt kell tisztázni, hogy nem áll-e fenn valamilyen mozgásszervi probléma. Ha ilyen jellegű problémát találnak, az ortopéd szakorvos javaslata alapján kell cipőt választani, ha nincs semmi rendellenesség, irány az üzlet!
Mindegyik gyártó igyekszik úgy kínálni a portékáját, hogy az a lehető legjobb. A ránk zúduló információkból melyek azok, amelyekre érdemes odafigyelni?
- A kicsi nélkül ne vegyünk cipőt, még ha kényelmesebbnek is tűnik úgy a vásárlás. Mindig fel kell próbálni az apró lábakra, a gyerekek lába is különböző: magas boltozatú, vagy keskeny, esetleg széles.
- Ha a méret, az anyag, a fazon jó, engedjük dönteni az illetékest a színválasztást illetően.
- Mindig akkora cipőt kapjon a kicsi, ami a méretének megfelel. Az egy számmal nagyobban megbotlik, a láb kapaszkodni kényszerül. A harántemelős cipőknél még fontosabb a megfelelő méret, mert különben nem a megfelelő helyre kerül a harántemelő!
- Ha lehetőségünk van rá, valódi bőrből készült cipőt adjunk a gyerek lábára. Figyeljünk arra is, hogy a bélés is bőrből legyen, vagy olyan textilből, ami nem tartalmaz műszálat.
- Nem csak a kinőtt lábbeli helyett kell újat venni, hanem a széttaposott helyett is, mert az már nem tartja a lábat.
Az első években gyakran kell cipőt vásárolni, mert ebben a korban gyorsan nő a kicsik lába. Havonta ellenőrizzük, nem nőtték-e ki azt, amit éppen hordanak. Két és hároméves koruk között ugyanis két-három méretet is nő a láb. Ez a növekedési ütem iskolás korig kicsit lassul, de akkor sem ússzuk meg gyakori csere nélkül.
Néhány fontos dologra még figyelni kell vásárláskor.
-Lehetőleg legyen kérge, ami támasztja a sarkat.
-Legyen könnyű, ne legyen kolonc a kicsinek.
-Legyen erős a kérge, hogy ne dőljön befelé a láb.
-A talpa legyen csúszásmentes.
-A talp legyen hajlékony. Hajlítsuk meg vásárlás előtt, így tesztelhetjük a rugalmasságot!
Vásárlásnál legyünk körültekintőek és türelmesek a gyerekkel. A rossz cipő károsítja az izületeket, csontokat, izmokat, körmöket. Soha ne a divat döntsön a választásban, hanem a kényelem és a minőség.