A legtöbb gyermek nem alapítványi vagy magánóvodába jár, hanem állami finanszírozású intézménybe.
Az önkormányzati fenntartású óvodákban az óvónők és dadusok lelkiismeretes munkájának köszönhetően a gyermekek nemcsak felügyeletet kapnak, amíg az anya és az apa dolgozik, hanem megszervezik az étkezéseket, foglalkozásokon fejlesztik képességeiket.
Az óvodakezdés így is kiadással jár családnak. A közoktatási intézmények pénzhiánya miatt egyre több olyan dolog megvétele hárul a szülőre, amelyet korábban az intézmény biztosított.
Egy vidéki, nagyvárosi óvodában jártunk, ahol a szülőket arról kérdeztük, mennyibe is kerül az ingyenes óvodai ellátás.
Kiadások óvodakezdéskor
Már indulásnál vécépapírt, papírszalvétát, papírzsebkendőt, folyékony szappant kell vinni, amelyet a csoportban lévő kicsik közösen használnak szükség szerint. Ezeket év közben folyamatosan pótolni szokták.
Az óvodába is kell saját törölköző, fogkefe, fogkrém, pizsama a délutáni alváshoz, egyes óvodákban saját ágyneműhuzat, amit az anyuka visz haza mosni, mert az ovinak nincs rá pénze. Váltócipő is szükséges óvodakezdéskor, így mindjárt két párat érdemes venni, ha kinövi a kicsi, mert az egyik az oviban marad.
Az óvodák még így is szerények a kéréseikkel, pedig komoly pénzhiánnyal küzdenek. Olyan is előfordul, hogy a több éves, fából készült vécéülőkét sem tudják kicseréltetni higiénikusabb műanyagból készültre. A szülők anyagi lehetőségeitől és adakozó kedvétől függ, miben támogatják az óvodát. Van, ahol még fertőtlenítő szert is otthonról kérnek, hogy tisztán lehessen tartani a fürdőszobát.
Havi kiadások
Az ebédpénz havonta fizetendő, amiért az óvodások tízórait, ebédet és délután uzsonnát is kapnak.
Havonta gyűjtik az úgynevezett csoportpénzt, amiből a foglalkozásokhoz szükséges festékeket, kellékeket, ajándékokat, vagy a kisebb kirándulások költségeit fedezik. A nagyobb kirándulások ismét külön összegbe kerülnek. Nagyobb kirándulásnak az számít, ha más településre látogatnak el.
Rendezvényekhez, mint a Télapó-ünnepség, farsang, gyereknap, önkéntes alapon járulhatnak hozzá a szülők üdítővel, tombolatárgyakkal.
A kisebb, de néha a nagyobb javítások előtt is megkérdezik szülői értekezleten, hogy ki tudna segíteni, például kerítés lefestésében, vagy az udvar rendbetételében.
Az olyan rendezvényeken, ahol külső partnert hívnak a gyerekek szórakoztatásra, például ugrálóvárat hozatnak, arcfestést szerveznek, szintén a család állja a költségeket.
Az ingyenesség csak viszonylagos. Havonta többezres tételt jelent a családnak, ha egy vagy két gyermek óvodába jár.
Szegedi Éva