Már a babatervezés idején tudatában kell lenni annak, melyek azok a létfontosságú anyagok, amelyekre szüksége van a kismamának egyrészt a fejlődési rendellenességek megelőzése, a kisbaba egészséges fejődése miatt, másrészt saját egészsége megőrzése érdekében.
A vitaminok mellett fontos egészségmegőrző szerepük van az ásványi anyagoknak is, melyeket vagy a táplálékok útján, vagy készítményekkel juttathatunk a szervezetbe.
A terhesség alatt ez a szükséglet megnövekedik. A kalcium, magnézium, vas és folsav bevitele fontos a várandósság idején.
A kismama ne kezdje el orvosi konzultáció nélkül, saját felelősségére szedni ezeket, mert esetleg többet árthatnak, mint használnak. A multivitamin készítmények vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak, melyek túladagolása veszélyekkel is járhat.
A másik véglet, ha kellő ismeretek hiányában a kismama elutasítja az orvos által javasolt készítményeket, melyek a megnövekedett ásványi anyag szükségletet fedeznék. Éppen ezért jó tudni, melyik anyag miért szükséges a baba és a mama számára, és már a teherbe esés előtt érdemes kialakítani a kiegyensúlyozott étrendet.
Kalcium
Már a várandósság előtt is elegendő kalcium jusson a szervezetbe, terhesség idején pedig dupla mennyiségre van szükség. A baba csontozatának, izomzatának kifejlődéséhez, a megfelelő szívműködéshez kalcium szükséges.
A kismamáknál megelőzhető a kalciumpótlással a koraszülés, a terhesség alatti magas vérnyomás és az ödéma kialakulása.
A tejtermékek elsődleges kalciumforrásnak tekinthetők. Különösen a sajtok, főleg a kemény sajtok kalcium tartalma magas, legkevesebb a túróban van. Laktózérzékenyeknek kalciumpótlásra van szüksége terhesség alatt.
Az olajos magvak közül a mák, tökmag, mogyoró, dió tartalmazza nagy mennyiségben; zöldségfélék közül a szárazbab, sárgaborsó, káposzta, hagyma, petrezselyem. Időnként fogyasszunk szezámmaggal készült ételeket is.
Magnézium
Hiánya koraszülést, vetélést okozhat, és a gyakran előforduló izomgörcs, fáradékonyság hátterében is a magnéziumhiány állhat.
Zöldségekben, olajos magvakban, a citrusfélékben, csipkebogyóban, gabonafélék héjában, tejtermékekben, halban található.
Pótlása orvosi javaslatra történik, mert figyelembe kell venni a szervezetben a kalcium-magnézium arányt. Szintén orvos állapítja meg a napi adagját annak függvényében, hogy fennáll-e fenyegető vetélés.
Vas
Terhesség alatt jelentősen megemelkedik a szervezet vas szükséglete, ezért már a tervezésnél érdemes egy vérvétellel utánajárni, nem alacsony-e a leendő kismama vasszintje.
A vas felszívódásához C-vitamin szükséges, ezért nem elég csak elegendő húst, olajos magvakat, apró magvas gyümölcsöket, mákot fogyasztani, emellett C-vitamin tartalmú ételek is kerüljenek az étrendbe.
A vashiány nyomán kialakult vérszegénység koraszülést okozhat. Vérszegénységre gyanakodhatunk, ha hullik a hajunk, szapora a pulzusunk, csökken az ellenálló képességünk. Ezeket a tüneteket csak az orvos tudja kiértékelni, és a vizsgálatok eredménye után eldönteni, hogy valóban vérszegénység okozza-e őket.
Folsav
A folsav a vízoldékony vitaminok, a B-vitaminok) közé tartozik. Emiatt a szervezetünk miért nem képes nagy mennyiségben sokáig elraktározni, így naponta meghatározott mennyiségű bevitelre van szükség. miért fontos? Részt vesz a vérképzésben, az aminosav- és nukleinsav-anyagcserében és nagyon fontos a várandósság alatt a magzat megfelelő fejlődéséhez.
Hogy mikor elég csak a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás, és mikor van szükség az ásványi anyagok pótlására, azt minden esetben az orvos dönti el. Érdemes dietetikussal is konzultálni és egyéni étrendet összeállítani.